Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 3779134
  • W tym roku: 42479
  • W tym miesiącu: 42479
  • Dziś: 904
  • Online: 19

Zamek krzyżacki w Ełku

Komtur z Bałgi, Ulrich von Jungingen, wybudował zamek na wyspie na jeziorze Ełckim. Budowla ta została zburzona przez wojska polskie. Zbudowany był na wyspie Jeziora Ełckiego połączonej z lądem drewnianymi mostami zwodzonym. Miał on położenie strategiczne oraz dawał dobre zabezpieczenie okolicznej ludności. Zniszczony po 1410 roku, został odbudowany pod koniec stulecia. Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku, ełcki zamek był siedzibą starosty, potem stał się także siedzibą sądów grodzkich. Po dużym pożarze w 1833 roku pozostały tylko mury zamkowe, w ogrodach wybudowano budynki więzienne. Zakład więzienny działał do II poł. XX w.(do 1970 roku).

Teren zamku jest pod opieką Konserwatora Zabytków oraz wpisany do rejestru zabytków. Przewidziane są prace wykopaliskowe przed przyszłym przekształceniem Zamku w centrum hotelowe.


Prywatny właściciel, który zakupił na licytacji w 2010 roku zamek od miasta za cenę 1,75 mln zł, zgodnie z warunkami umowy zmodernizuje zamek w ciągu pięciu lat od daty zakupu, z przeznaczeniem na kompleks hotelowy.

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi nad morzem noclegi w Beskidach noclegi na mazurach