Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 3560453
  • W tym roku: 247150
  • W tym miesiącu: 4224
  • Dziś: 95
  • Online: 27

Rynek Zygmunta Augusta

W Augustowie zachował się XVI-wieczny układ przestrzenny rynku i ulic. Na Rynku Zygmunta Augusta do czasów II wojny światowej odbywały się tutaj targi i jarmarki. Plac otoczony jest ciągiem niskich, eklektycznych kamieniczek, z których najstarsza (pod nr 28), wybudowana w 1801 r., gościła Napoleona Bonaparte 8 grudnia 1812 r.

Środek głównego placu zajmuje park z 1847 r., zwany początkowo Ogrodem Saskim, a w okresie międzywojennym - Ogrodem Jagiellońskim. W niedzielne popołudnia w parku odbywały się festyny i koncerty orkiestr dętych. Obecnie mają tu miejsce popularne targi staroci.

Na przestrzeni lat w parku znajdowały się różne obiekty, m.in. dworek starosty, ratusz oraz cerkiew prawosławna, o istnieniu której przypomina niewielki budynek posterunek stójkowego, chroniącego świątynię (dziś sklep z pamiątkami). Obecnie w parku są usytułowane fontanna oraz Kolumna Zygmunta Augusta, którą ufundowano w hodzie założycielowi miasta w 450. rocznicę nadania praw miejskich, w 2007 r. To druga - po warszawskiej - królewska kolumna w Polsce.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi nad morzem noclegi w Beskidach noclegi na mazurach