-
Gołdap - Dubeninki - Jez. Rospuda
Gołdap - Dubeninki - Jez. Rospuda
-
Wiżajny - Rutka Tartak - Jez. Hańcza
Wiżajny - Rutka Tartak - Jez. Hańcza
-
Szypliszki - Puńsk
Szypliszki - Puńsk
-
Jeleniewo - jez. Szelment
Jeleniewo - jez. Szelment
-
Suwałki - Płociczno - Jez. Wigry
Suwałki - Płociczno - Jez. Wigry
-
Sejny - Giby - Ogrodniki
Sejny - Giby - Ogrodniki
-
Olecko - jez. Olecko Wielkie
Olecko - jez. Olecko Wielkie
-
Raczki - rz. Rospuda
Raczki - rz. Rospuda
-
Augustów - Studzieniczna
Augustów - Studzieniczna
-
Płaska - Kan. Augustowski
Płaska - Kan. Augustowski
-
Rajgród
Rajgród
-
Sztabin - rz. Biebrza
Sztabin - rz. Biebrza
-
Ełk i okolice - Jez. Selment Wielki
Ełk - Jez. Selment Wielki
-
Grajewo
Grajewo
Regiony
Obiekty polecane
Apartamenty
Schroniska
Domki letniskowe
Gastronomia
Obiekt tygodnia
Hotele
Agroturystyka
Aktywny wypoczynek
Pensjonaty
Newsletter
Najczęściej wyszukiwane
Statystyka
- Wszytkich: 3769906
- W tym roku: 33251
- W tym miesiącu: 33251
- Dziś: 694
- Online: 30
Szlaki turystyczne w okolicy Wiżajn
Piesze szlaki turystyczne:
Szlak 1: Smolniki- jez. Czarne- Bondziszki - Poplin - Marianka - Rogożajny Małe - Wiżajny
Szlak 2: Dziadówek - Sześciwłóki
Szlak 3: Wiżajny - Sudawskie - Skombobole - Maszutkinie - Wingrany - Postawelek - Budzisko
Szlak 4: ścieżka poznawcza wokół jeziora Jaczno. Mija 13 tablic informacyjnych. Prowadzi wokół najpiękniejszego na Suwalszczyźnie jeziora Jaczno, odkrywając jego uroki - rozległe panoramy z wyniosłych wzgórz, osobliwości przyrodnicze np. wiszące torfowiska, stanowiska skrzypu olbrzymiego, borealną łąkę torfową a także młyn wodny. Łączy się z czarnym i żółtym szlakiem i wspina się po stromej skarpie, na której jest wiata widokowa „U Pana Tadeusza".
Rowerowe szlaki turystyczne:
Szlak czarny: 7 km Gulbieniszki - Smolniki - wiedzie wśród morenowych i kemowych wzniesień, obok góry Cisowej i zabytkowego młyna w Jacznie, forsuje szeroki grzbiet Tabaczyzny, pomiędzy jeziorami Kojle i Jaczno dociera do Smolnik.
Szlak żółty: 10 km Sidory - Smolniki - Kłajpeda - prowadzi przez malowniczą dolinę Szeszupy, wzdłuż północnych brzegów jeziora Perty i Kojle na wysoką skarpę wysoczyzny smolnickiej oraz w dolinę górnego odcinka Czarnej Hańczy.
Zielony szlak przez Góry Sudawskie: 34,5 km - szlak rozpoczyna się na rynku w Wiżajnach a kończy na przejściu granicznym w Budzisku. Wiedzie przez położone przy granicy z Litwą Góry Sudawskie porośnięte lasem, poprzecinane głębokimi dolinami. Krajobraz przypomina tereny podgórskie. Szlak wiedzie wzdłuż biegu rzeczki Wigry mijając po drodze dwa dawne folwarki (Sudawskie i Skombobole).
Czarny szlak ze Smolnik do Wiżajn: 13 km - wychodzi przy szkole w Smolnikach, mija położone w lesie jeziora Czarne i Białe, przechodzi przez pasma pofałdowanych wzgórz i głęboką Dolinę Rowelską do położonych na północnych wysoczyznach Wiżajn.
Urządzone trasy rowerowe w rejonie gminy Wiżajny, powiat Suwalski
Ścieżki rowerowe:
Wokół jeziora Wiżajny /znaki w kolorze czerwonym/: 12,8 km Wiżajny - Burniszki - Stankuny - Wiłkupie - Wiżajny. Przecina rzekę Pissę Wisztyniecką. Biegnie obok cmentarza ewangelickiego w Burniszkach.
W Góry Sudawskie /znaki w kolorze żółtym/: 16,5 km Wiżajny - Sudawskie - Maszutkinie - Makowszczyzna - Kamionka - Marianka - Wiżajny. Trasa prowadzi przez wiele wzgórz o wysokości ponad 250 m n.p.m. często poprzecinanych jarami i wąwozami. Dolinami płyną strumienie, z których największa rzeka Wigra wpada do Szeszupy. W głębokich nieckach leżą niewielkie jeziora, tworzące małe pojezierze. Trasa wiedzie obok pozostałości po dawnych folwarkach Sudawskie i Skombobole oraz nieopodal wzgórze zwanego Gulberkiem, które sądząc po kształcie /ścięty stożek otoczony szeroką platformą/ było grodziskiem jaćwingów. Około 500 m dalej - kolejne wzgórze zwane Mogiłą Świdy - tajemniczy czworokąt z zagłębieniem pośrodku. Trasa przebiega obok cmentarza ewangelickiego we wsi Maszutkinie, gdzie pomimo bujnej roślinności można dostrzec żeliwne krzyże. Na skraju masywu Góry Rowelskiej stoi wieża widokowa z której widać wieżę kościoła we wsi Liubavas na Litwie.
Do Smolnik /znaki w kolorze zielonym/: 32,3 km Wiżajny - Bolcie - Leszkiemie - Mauda - Użmauda - Żelazkowizna - Kłajpeda - Stara Hańcza - Dzierwany - Smolniki - Ługiele - Jegliniszki - Śześciwłóki - Rogożajny - Wiżajny. We wsi Bolcie po prawej stronie zobaczymy wąskie i wydłużone jezioro Ingiel, którego północny kraniec znajduje się na terytorium Litwy. Zbaczając nieco w Bolciach z trasy warto zatrzymać się na trójstyku granic: Polski, Litwy i Rosji. Trasa przebiega koło jeziora Hańcza, gdzie można zobaczyć pozostałości po dworze w Starej Hańczy, otoczone pięknym parkiem. Warto jeszcze wspomnieć o jeziorze Jegliniszki, obok którego biegnie ścieżka - żyje tu wiele gatunków ptaków wodnych.