Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 3563348
  • W tym roku: 250045
  • W tym miesiącu: 7119
  • Dziś: 161
  • Online: 34

Dzień Jaćwinga - 22 września

Suwalszczyzna to nie tylko malowniczy krajobraz, ale również legendarna przeszłość związana z Jaćwingami.

Owiane tajemnicą jaćwieskie plemiona znane były z niezwykłej waleczności, męstwa i przywiązania do pogańskich wierzeń. O okresie świetności tego ludu przypominają górujące nad krajobrazem wzgórza warowne czy skryte pośród lasów kurhanowe cmentarzyska. W XIII wieku Jaćwież za sprawą krzyżackiego podboju zniknęła z map Europy, ale wciąż żyje w miejscowych legendach, nazwach i materialnych śladach przeszłości. Czy tylko tyle? My wierzymy, że Jaćwingowie nigdy do końca nie wyginęli, a ich potomkowie są wśród nas!

Nowa Wieś - Maniówka, 12.00 - 15.00

Chcesz odkryć w sobie Jaćwinga? Przybądź do Nowej Wsi w niedzielę - 22. września! O godz. 12.00 w maniówkowej przestrzeni rozpoczną się Warsztaty Prezentacji i Inspiracji poświęcone tematyce jaćwieskiej. Za sprawą dawnych rzemiosł przeniesiemy się w czasie próbując swoich sił w pradziejowym garncarstwie, tkactwie, obróbce drewna, strzelaniu z łuku, przyrządzania strawy i innych dziedzinach życia z zamierzchłych czasów.

Udział we wszelkich aktywnościach jest bezpłatny i mile widziany.

Następnie...

Oszkinie - Osinki, 16.00 - 18.00

W osadzie prusko-jaćwieskiej w Oszkiniach dołączymy do obchodów Dnia Jedności Bałtów. Chętni będą mogli uczestniczyć w pogańskich rytuałach. Uroczystość zakończy się zapaleniem ogni na jaćwieskich wzgórzach. Grupa „suwalska" po raz pierwszy przewiezie ogień na górę w Osinkach.

Na tę część zapraszamy również w imieniu Pana Piotra Łukaszewicza z Oszkiń.

Do zobaczenia na jaćwieskim i baśniowym szlaku!

Projekt Turystyczna Sieć Współpracy „Klaster Suwalszczyzna-Mazury" w partnerstwie z sektorami kreatywnymi współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi nad morzem noclegi w Beskidach noclegi na mazurach